Tutuklu müzisyen Nudem Durak’a destek büyüyor

Kürtçe şarkı söylediği için 2015 yılında tutuklanan ve cezaevindeyken zehirli guatr teşhisi konan Nudem Durak’ın özgür bırakılması için uluslararası alanda birçok sanatçı destek paylaşımları yapıyor


Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle 2015 yılında tutuklanan ve cezaevindeyken birçok hastalığın yanı sıra ses tellerinin zarar görmesine sebep olabilecek zehirli guatr teşhisi de konan Nudem Durak’ın özgür bırakılması için uluslararası camiada birçok sanatçı destek paylaşımları yapıyor.

Roger Waters, Pete Townshend, Robert Plant, Peter Gabriel, Brian May, Mark Ruffalo, Maxine Peake, John Kusack, Ken Loach “Nudem Durak’a özgürlük” kampanyasına katılan sanatçılardan sadece bazıları. Ayrıca Noam Chomsky ve Angela Davis de kampanyaya katılan isimler arasında.

NE OLMUŞTU?

Şırnak’ın Dêrgûl beldesinde yaşayan Kürt sanatçı Nudem Durak, 2012’de Kürtçe şarkı söylediği için tutuklanmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. Bir süre Cizre Belediyesi bünyesindeki Mem û Zîn Kültür Merkezi’nde erbane eğitimi veren Nudem Durak, kısa bir süre sonra yeniden tutuklanmış ve tekrar serbest bırakılmıştı. Durak, 22 Nisan 2015 yılında da “Kürtçe şarkı seslendirdiği” gerekçesiyle tutuklandı. Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’un haberine göre, Durak hakkında açılan iki ayrı davadan toplam 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Durak 2015’ten beri tutuklu ve şu anda Bayburt M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde.

Durak, cezaevindeyken kemik erimesi ve diğer birçok hastalığa yakalandı. Son olarak Durak’a Graves (zehirli guatr) hastalığı teşhisi konuldu. Durak’ın zehirli guatr nedeniyle ses tellerinin zarar görmesi riski var.