Hozan Canê’ye “Cumhurbaşkanına hakaret”ten hapis cezası

Terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklu bulunan Hozan Canê’ye “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi


“Terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklu bulunan, Hozan Canê adıyla bilinen müzisyen Saide İnaç hakkında, Facebook sayfasında paylaştığı iddia edilen bir karikatür nedeniyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada mahkeme, İnaç’ın 1 yıl 5 ay 15 gün hapis ile cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının ise geri bırakılmasına karar verdi.

Almanya’da yaşayan Kürt sanatçı İnaç, Edirne 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davadaki savunmasında, kendisi adına sahte birçok sosyal medya hesabı açıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bununla ilgili hukuki süreci başlattık. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanına hakarete yönelik bir paylaşımım yok. Hakaret paylaşımı benim tarafımdan gerçekleştirilmiş değildir. Bir sanatçı olarak bırakın Cumhurbaşkanını, sıradan bir insana hakareti bile kendi kişiliğime aykırı görürüm. Bana ait olmayan bir paylaşım. Facebook sayfasının nasıl açıldığını dahi bilmem. Bana ait olsa çıkıp söylerdim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum.”

Mahkeme savunmanın ardından “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu sabit görerek, İnaç’ın 1 yıl 5 ay 15 gün hapis ile cezalandırılmasına hükmederek hükmün açıklanmasının ise geri bırakılmasına karar verdi.