Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı çıkaran mahkeme ayrıca sanatçının yaşadığı Almanya’daki makamlara “adli yardımlaşma” talebinde bulundu. Almanya ise bu talebi geri çevirdi


Sanatçı Ferhat Tunç’un 2016 yılında sosyal medya platformu Twitter’da yaptığı on paylaşım gerekçe gösterilerek ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılandığı davanın 9. celsesi Büyükçekmece (İstanbul) 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, sanatçı hakkında yakalama kararı çıkararak birleştirilen bir diğer dosya için ek savunmasının alınmasına hükmetti.

Duruşma sırasında Tunç’un yaşadığı Almanya’daki makamlara ‘adli yardımlaşma’ talebinde bulunuldu. Almanya ise bu talebi reddetti.

İddia makamı ise buna karşı Tunç’un ifadesinin alınması için Türkiye’ye gelmesini beklenilmesini isteyerek hakkında yakalama kararının çıkarılmasını istedi. Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Tunç hakkında yakalama kararı vererek duruşmayı 23 Şubat 2021 tarihine ertelendi.

Evrensel’de yer alan habere göre Frankfurt Başkonsolosluğu tarafından mahkemeye verilen yanıtta, “İfade özgürlüğü hakkının Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası’nca vazgeçilmez temel bir hak olması sebebiyle, adli yardımlaşma talebinizin yerine getirilmesinin Ceza İşlerinde Karşılıklı Adlî Yardım Avrupa Sözleşmesi’nin 2b maddesi uyarınca Federal Almanya Cumhuriyeti’nin anayasal düzenine aykırılık teşkil edeceği belirtilmektedir” denildi.