Ferhat Tunç hakkında 20 yıla kadar hapis istemi

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında “terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen terör soruşturması kapsamında sanatçı Ferhat Tunç hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Tunç hakkında ‘terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis cezası istenerek, mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep edildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre iddianamede, Tunç’un Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK)  “şahsiyet” ve “kurum delegesi” sıfatıyla faaliyet yürüttüğü belirtildi.
Tunç’un PKK/KCK’ya finansal destek vermek amacıyla Avrupa’dan getirdiği 2 bin Euro’yu Mezopotamya Kültür Merkezi’nde bir kişiye teslim ettiği ve kuryelik yaparak örgütün finansmanına katkı sağladığı da belirtilen iddianamede, Tunç’un sosyal medya hesabı aracılığıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nda, YPG/PKK’yı destekler mahiyette ve operasyon aleyhine paylaşımlar yaptığı bildirildi.

İddianamede Tunç hakkında “terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis cezası istenerek, mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep edildi.

Tunç, soruşturma kapsamında 14 Ocak’ta Almanya’dan geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmış, Bakırköy Adliyesi’ndeki ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.