Haftanın sansür gündemi

Dava, tutuklama, yasak, para cezası, baskı, erişim engeli… 5-12 Kasım haftasının sansür gündemini derledik


  • Karar Gazetesi, internet sitesinden yayınladığı açıklamada, yoğun ve sistematik çeşitli baskılarla karşı karşıya olduklarını duyurarak “Bu durum demokrasinin temel unsurlarından biri olan basın özgürlüğüne karşı da açık bir tehdit ve müdahaledir” ifadelerine yer verdi.
  • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 29 Nisan 2017’den bu yana yasaklı olan Wikipedia’ya ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta “erişim engellenmesine dayanak oluşturan içeriklerin muhteviyatının yeterli ölçüde değiştirilmediği görülmüştür” diyerek yasağın süreceğini söyledi.
  • “FETÖ’nün medya yapılanmasında yer aldığı” iddiasıyla yargılanan şarkıcı Atilla Taş, hapis cezasının infazı için tutuklanarak Metris Cezaevi’ne götürüldü.
  • Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve oğlu Erkam Yıldırım tarafından, Sefer Selvi’nin çizdiği Paradise Papers karikatürü nedeniyle Evrensel gazetesine açılan tazminat davasında mahkeme, gazeteye 10 bin TL tazminat cezası verdi.
  • Almanya’nın Linz kentinde, Linz Belediye Salonu’ndaki sergide Ali Zülfikar imzalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir şekilde tasvir eden portre, önce Türkiye’nin sansür talebiyle sergiden çekildi, daha sonra sanatçının protestosu üzerine yeniden sergilenmeye başladı.
  • Müzisyen Ferhat Tunç hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan yeni iddianame sonucunda açılan davada, sanatçıya sosyal medya paylaşımları aracılığıyla “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması yöneltildi.
  • HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 11 milletvekilinin gözaltına alınmasının 2. yıldönümü olan 4 Kasım’da kullanmak üzere hazırlanan görseli paylaşan milletvekili Serpil Kemalbay ve Ayşe Acar Başaran’ın instagram hesapları kapatılırken görsel, vekil Ebru Günay’ın hesabından kaldırıldı.
  • Hürriyet internet yazarı Ayşe Baykal, dört yılı aşkın süredir yazdığı Hürriyet dijital ile “sansürle mücadele edemeyeceği için” yollarını ayırdığını duyurdu.
  • Fox TV Ana Haber’i sunan gazeteci Fatih Portakal, Saadet Parti İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın, hakkında soruşturma açılan konuşmasını yayınlayamadıklarını ve bunun otosansür olduğunu söyledi.