Gazeteci Sedef Kabaş “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklandı

Gazeteci Sedef Kabaş TELE 1’de katıldığı bir programda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili ifadelerinde “cumhurbaşkanına hakaret” ettiği iddiasıyla tutuklanırken, birçok siyasetçi Kabaş’ı hedef gösterdi


Gazeteci Sedef Kabaş’a, TELE 1’de katıldığı bir programda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Akbaş 22 Ocak 2022’de sabah saat 02:00’de gözaltına alındı ve tutuklanarak Bakırköy Cezaevi’ne gönderildi.

TELE 1’deki programın ardından Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik ve AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal gazeteci Sedef Kabaş’ı sert ifadelerle hedef göstermiş, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ise TELE 1 hakkında inceleme başlattığını duyurmuştu.

İfadesi alınan Kabaş adliyeye sevk edildi. Kabaş, savcılık ifadesinin ardından tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemede “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle tutuklandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise gazeteci Kabaş’ın tutuklanmasının ardından Kabaş’ın ismini vermeden, “haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sedef Kabaş’ı  şu şekilde hedef gösterdi:

“Siyasetin de muhalefetin de gazeteciliğin de bir ahlakı vardır. Bu ahlakı bu ülkeye çok görenler, kendilerine saygıları olmayan zavallılardır. Bir sözde gazeteci, nefret saçmak dışında bir hedefi olmayan bir televizyon kanalında arsızca sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret ediyor. Bu arsızlığı, bu ahlaksızlığı en sert şekilde kınıyorum. Bu yapılan, sadece ahlaksızlık da değildir, siyaset, muhalefet ve gazetecilik adına aynı zamanda sorumsuzluktur. Zira Nurettin Topçu’nun dediği gibi ‘ahlak meselesinin merkezine sorumluluk kavramını’ koymak gerekir. Bu ahlaksızlık ve sorumsuzluk karşısında demokrasi ve hakkaniyet namına sesimizi yükseltmeliyiz.”

PEN TÜRKİYE: “DİLİMİZDEN KURTULAMAZSINIZ”

PEN Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği sanatçı Sezen Aksu ve “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında bir açıklama yayımladı. Açıklama metni şu şekilde:

“‘Sözün bittiği yerdeyiz!’ Bu cümleyi hep umutların tükendiği, karanlığın iyice koyulaştığı anlarda söylemek adettendir. Bu kez öyle değil. Bu kez sözün bittiği, şarkının başladığı yerdeyiz. Sezen Aksu yine dilimiz oldu ve şarkımızı başlattı. Öfkemiz sevincimize, gözyaşlarımız kahkahalarımıza, kederimiz itirazımıza dönüşüyor.

“Tasavvufu da onu yaşatan ‘Anadolu İrfanı’nı da çoktan unutmuş bir zihniyetin ‘asarım, keserim, koparırım’ tehditlerine karşılık, PEN Türkiye olarak elbette sanatçılarımızın, yazarlarımızın, gazetecilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz: Dilimizi kimse koparamaz! Kalemimizi kimse kıramaz! Koparamaz, kıramaz, kesemezsiniz, dilimizden kurtulamazsınız!

“Burası Anadolu’dur, binlerce yıldır binlerce ozan, bilge yetiştirmiş, onlara kulak ve gönül vermiş, uygarlıklar yurdudur. Tarihten nice hükümdarlar, padişahlar, sultanlar gelmiş geçmiş, ozanların sözü, sesi sürmüş, dilden dile söylenerek, dili çoğaltarak bugüne gelmiştir.
Yunus Emrelerin, Pir Sultanların, Hacı Bektaş Velilerin, gönül erenlerinin geleneği, yoludur bu. Bazen Tanrıyla söyleşerek, bazen ağıt yazarak, bazen eğlenip hicvederek, Tanrıyla da diğer kutsallarla da insanla da doğayla da barış içinde, sevgiyle yaşayıp gelen, süren bir yoldur.

“PEN Türkiye olarak biz işte bu yolun yolcusuyuz. Sezen Aksu’nun yanındayız. Bir atasözünden yaptığı alıntıyla konuşan gazeteci Sedef Kabaş’ın gece yarısı gözaltına alınıp tutuklanmasını kabul edilemez buluyor, kınıyor, derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”