Tüm Bel-Sen’in basın açıklamasına engel

Tüm Bel-Sen’in Ankara Ulus Meydanı’nda yapmak istediği basın açıklaması, metinde “kayyum” ifadesi geçtiği için polis tarafından valiliğin izin vermediği gerekçesiyle engellendi


Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’nın (Tüm Bel-Sen) Ankara’da yapmak istediği “Halk İçin Bütçe, Demokratik Türkiye” başlıklı basın açıklaması, metinde “kayyum” ifadesi geçtiği için polis tarafından “Valiliğin izni yok” denilerek engellendi.

İlk olarak Ulus Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklaması burada engellenince, Tüm Bel-Sen Genel Merkezi önünde yapılmak istendi, fakat polisler açıklamaya tekrar engel oldu.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, duruma tepki gösteren Tüm Bel-Sen Ankara 2 Nolu Şube Sekreteri İsmail Kaygusuz şunları söyledi: “Valilik kendisi bir metin hazırlayıp bize okutturmak istiyor ama sendikamızın kendi görüşü ve düşünce tarzı var ve biz bunu kabul etmedik. ‘Basın açıklaması metnini bize gönderin uygun görürsek size açıklama yaptıracağız’ diyorlar. Bu şu anlama geliyor: ‘Biz hazırlayacağız ve siz de bu metni okuyacaksınız.’ Biz bunu kabul etmiyoruz. Asıl izin vermedikleri metinde kayyumlarla ilgili ibarelerin yer alması.”

Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde açıklama yapan Tüm Bel-Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Devrim Kahraman, “Özellikle 2012 den günümüze işten atmaların, tutuklanmaların, soruşturmaların ve sürgünlerin artarak devam ettiğine tanık oluyoruz. Bugün 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen OHAL ve KHK rejimiyle yönetilmekteyiz. Bu süreçte halkın seçtiği belediye başkanlarının yerine kayyumlar atanarak halk iradesi yok sayılmıştır” diye konuştu.

Kahraman 2020 yılı bütçesiyle ilgili, “2020 yılı bütçesi incelendiğinde sermayeyi koruyan emekçileri görmezden gelen, üretimi hedeflemeyen bir bütçe olduğu açıktır: Bu bütçede eğitime, sağlığa ve yerel yönetimlere kaynak aktarımının kısıtlandığı, askeri harcamalara ve diyanete ise bütçeden daha fazla payın ayrıldığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.