Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ hapis istemi

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılanan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ikinci kez hakim karşısına çıktı. Savcı iki sanatçı hakkında da hapis cezası isteminde bulundu


21 Aralık 2018’de Uğur Dündar’ın Halk TV’de sunduğu Halk Arenası programındaki sözleri nedeniyle sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle açılan davanın bugün ikinci duruşması görüldü. Haklarında 4 yıl 8 ay hapis cezası istenen sanatçılardan Müjdat Gezen, duruşmanın görüldüğü Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hazır bulundu ve savunmasını verdi.

Sanatçı Gezen’in duruşmada verdiği ifadenin bir bölümü şöyle:

“Ben kronik rahatsızlıklar yaşıyorum. 11 aydır rahatsızım. ‘Haddini bil’ demek hakaret olsaydı cumhurbaşkanı söylemezdi. Ayrıca sözlükte ‘Haddini bil’ kelimesi de hakaret olarak geçmemektedir. Değerini bilmek anlamına gelmektedir. Öncelikle beraatimi, mahkeme aksi kanaatte ise lehime olan tüm hükümlerin uygulanmasını talep ederim.”

İfadelerin tamamlanmasının ardından duruşma savcısı görüşünü şu sözlerle açıkladı:

“Sanıklardan Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası adlı programda 21 Aralık 2018 tarihinde tahkiki kast ile sanık Metin Akpınar’ın ‘Her faşizmin karşılaştığı gibi, belki lider ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenip ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir’ şeklindeki sözleriyle ve sanık Halit Müjdat Gezen’in ‘Haddini bil, Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi sözlerini söylüyorum. Kadıköy halkı için ne dediyse kelime kelime ezberledim, ben onları söylüyorum’ şeklindeki sözleriyle Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu işledikleri yapılan yargılama neticesinde sabit olduğundan sanıkların mahkumiyetine karar verilmesi mütalaa olunur.”

Tüm sanıkların mütaalaya karşı beyanlarını hazırlamaları için duruşma 1 Mart 2021 tarihine ertelenen ve İstanbul Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Müjdat Gezen ve Metin Akpınar beraat etti.