Karikatürist Nuri Kurtcebe tutuklandı

Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla hakkında kesinleşmiş 1 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası bulunan Kurtcebe, Yalova’da tutuklandı


Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan çizgi romancı, karikatürist Nuri Kurtcebe Yalova’da gözaltına alınmasının ardından Yalova Cezaevi’ne gönderildi.

Ulusal Kanal’ın sitesinde yer alan habere göre Kurtcebe, çizdiği bazı karikatürlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a hakaret suçunu işlediği nedeniyle tutuklanarak cezaevine konuldu.

Kurtcebe’nin avukatı Erdem Akyüz, “Nuri Kurtcebe, Fethiye 2. Asliye Ceza Mahkemesinin 2017 yılında vermiş olduğu bir karar nedeniyle, hakkında yakalama kararı çıkarılarak dün akşam yakalanmış ve bu gün 4.6.2018 tarihinde Yalova Cezaevi’ne konulmuştur. Kararda; 2015 yılının ilk dokuz ayında çizmiş olduğu karikatürlerde Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği gerekçesi ile 1 yıl 2 ay 15 gün süre ile hapsedilmesine karar verilmiş, bir üst mahkemeye yapılan itiraz reddedilmiştir” açıklamasında bulundu.

Mahkeme kararında bazı açıklar ve belirsizlikler bulunduğunu ifade eden Akyüz, “Bütün dünyada kabul edilen yasal bir gerçek olarak, sanatçıların eserlerini özgür bir biçimde sunmaları ve siyasetle uğraşan kişilerin eleştirilere, diğer kişilere nazaran çok daha fazla açık ve mütehammil olmaları gerektiği yolundadır. Kaldı ki mahkeme kararında hangi çizim ve ifadenin hakaret teşkil ettiği açık bir şekilde yer almamış ve Kurtcebe’nin, bazı kişilerin kendi sayfasına girerek müdahale etikleri ve kendisine ait olmayan ifadeleri facebook sayfasına koydukları yolundaki savunması nazara alınmamış ve bu yolda bir inceleme yapılmamıştır. Tamamen bir sanatçı ruhuyla, para ve makam gibi hiç ilintisi olmayan yetmiş yaşlarındaki bir sanatçının uğradığı bu duruma üzülmemek mümkün değildir” diye konuştu.