Mecliste Kürtçe konuşma engellendi

TBMM Genel Kurulu’ndaki 2023 bütçesinin görüşmeleri sırasında Meclis Başkanvekili Haydar Akar, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer’in Kürtçe yapmak istediği konuşmayı kesti


Kaynak: onedio

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda devam eden 2023 bütçesinin görüşmeleri sırasında söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Kürtçe yaptığı konuşmasında bütçede Kürtçeye yer ayrılmamasına tepkisini gösterdi. bianet’in haberine göre Taşçıer’in mikrofonu kapatıldı. Taşçıer’in anadilinde konuşmasına devam edeceğini belirtmesi sonrasında da Meclis Başkanvekili Haydar Akar, Taşçıer’e konuşma hakkı vermeyeceğini söyledi. Taşçıer’in, “Kürt sorunu çözülmeyene kadar bu topraklara demokrasi gelmez” demesi üzerine Akar, Taşçıer’in konuşmasını tekrar kesti.

MERAL BARIŞ BEŞTAŞ: “İÇ TÜZÜKTE KÜRTÇE KONUŞULMAZ DEMİYOR”

Akar’ın tutumuna tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş şu ifadeleri kullandı: “Bu dil Türkiye’de yaşayan 30 milyonun aşkın Kürt’ün dilidir. Türkiye’de Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Vergi veriyor mu? Meclis Başkanının bizzat bu konuda açıklaması var. Bunlar dipnot gösteriliyor. Şuanda dün bizim Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan’ın iki defa, Parti Sözcümüz Ebru Günay’ın ‘jin jiyan azadî’ sözü var. ‘Jin jiyan azadî’ kelimesini anlamayan tek bir insan var mı? Ama tutanaklara yıldız olarak geçiyor. Bizim hatibimizin sözünü kesmesiniz despotik bir yaklaşımdır. ‘Jin jiyan azadî’ sloganı Kürt kadınlarının başlattığı özgürlük mücadelesi için dünyaya yayılan slogandır.” Beştaş ayrıca, “İç tüzükte Kürtçe konuşulmaz demiyor. Resmî dil diye bağırıyorsunuz. Biz resmî dili reddetmiyoruz. Siz kendiniz, kendi reflekslerinize göre Kürtçeye tahammülsüzlüğünüzü gösteriyorsunuz” diye konuştu.