Ankara Garı’nda barış zincirine ve basına engel

Ankara Garı önünde, 10 Ekim katliamının yaşandığı yerde yapılmak istenen barış zinciri eylemi polis tarafından engellenirken basının görüntü almasına da izin verilmedi


Ankara Garı önünde, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle yapılmak istenen barış zinciri engellendi. 10 Ekim 2015’te 103 kişinin katledildiği yerde beyaz kurdeleler ile oluşturulmak istenen “barış zinciri”ne engel olan polis, basının görüntü almasına da izin vermedi. Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre bir kişi de gözaltına alındı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bu yıl Ankara Garı önünde bir araya gelme çağrısı yapmıştı.

Ankara Valiliği’nin etkinliği yasakladığını belirten polis sabahın erken saatlerinden itibaren gar etrafında konuşlandı. Engelleme nedeniyle 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği de katliamın gerçekleştiği yere gelemedi.

HDP Milletvekillerinin de aralarında olduğu kitlenin, 10 Ekim anıtı önünde yapmak istediği anmaya da izin verilmezken, polisin saldırısının ardından bir kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Polis basın mensuplarının fotoğraf çekmesini engellemeye çalıştı ve basın çalışanları alandan uzaklaştırıldı.

Ankara Garı önünde, 10 Ekim 2015’te “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik DAİŞ tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda 103 kişi hayatını kaybetmiş, polis ise yaralıların üzerine gaz bombası atılmıştı.