Mabel Matiz’e GQ Ödül Töreni’nde sansür iddiası

Müzisyen Mabel Matiz, GQ Türkiye’nin ‘Men of the Year Ödül Töreni’nde ödül takdim etmek için haftalar evvelinden teklif aldığını ancak, organizasyon ekibinin yaz aylarında ‘Karakol’ klibine dair sansür haberlerinden dolayı ödül takdiminden son anda vazgeçtiğini duyurdu


Görsel: Sadi Güran

Müzisyen Mabel Matiz, GQ Türkiye’nin 1 Aralık’taki “Men of the Year Ödül Töreni”nde ödül takdim etmek için haftalar evvelinden teklif aldığını fakat yaz aylarında Karakol klibine dair sansür haberlerinden dolayı, organizasyon ekibinin ödül takdiminden son gün vazgeçtiğini ilk ağızdan öğrendiğini duyurdu.

Mabel Matiz’in Twitter hesabından konu ile ilgili paylaştığı açıklama şu şekilde:

“Merhaba.

Dün [1 Aralık] ilginç bir gece geçirdim, sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-1,5 ay kadar önce GQ Türkiye ekibinden, Yılın İyileri ödül gecesinde ödüllerden birini takdim etmem yönünde bir rica ve teklif aldım. Kabul ettim ve katılabileceğimi kendilerine ilettim.

Kime ödül takdim edeceğim haftalar öncesinden bana ve ekibime bildirildi. İki gün önce bu bilgiler son kez teyit edildi. Dün gece ödül törenine katıldım. Bana bildirilen ve takdim edeceğim ödül sırasında, takdim için başka biri sahneye çağrıldı. Bütün ödüller takdim edildi. 

Tören after’a dönüştükten sonra ekibim aracılığıyla bu değişikliğin nedenini öğrenmek için GQ Türkiye ekibinden, konu hakkında bilgi sahibi bir kişiye ulaştım. Sonucunda öğrendiğin şey beni şaşırttı. Yazın Karakol klibiyle ilgili yaşanan sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle GQ Türkiye ekibinin son gün benle ilgili takdimden vazgeçtiğini, gün boyu kendi içlerinde bunun görüşmelerinin/tartışmalarının yapıldığını birinci ağızdan öğrendim. Ne yazık ki bana son anda yapılan bu değişikliği bildirme nezaketi bile gösterilmemişti. 

Bu ilk hikâye değil. Derim kalın. Böyle şeyler ara ara oldu, bunlar beni yolumdan, oluşumdan döndürmedi. Döndürmez de. Büyütmemeyi ve yola devam etmeyi hep düstur edildim. 

Ödül takdim edip etmemek de zaten bir mesele değil.

Ancak teması ‘co-exist’ yani ‘bir aradalık’ olan, uzun uzun ‘bir aradalık’ konuşmalarının yapıldığı, sponsorlarla dolup taşmış bir gecede, şahsıma yapılan bu nezaketsizliği ve ayrımcılığı yine de paylaşmak, kamuoyunun takdirine sunmak istedim.

Sansürün kendisini de, olayın geneline hasıl olan dev iletişimsizliği de son derece yanlış ve nezaketsiz buluyorum.

GQ Türkiye ekibi ile gün boyu süren görüşmelerimizde kendileri elbette böyle bir sansürün asla konu olamayacağını, ekip içinden gelen bilginin gerçeği yansıtmadığını, bunun yalnızda ‘organizasyonel bir hata’ olduğunu söylediler.

Zaten yoğun olan gündemi bu küçük meseleyle meşgul ettiğim için affınıza sığınıyorum. Ancak ortak bilincin gelişmesi ve büyük değişimin tam olarak gerçekleşmesi için, bu tür hikâyelerin paylaşılmasını önemli buluyorum.

Bizler ancak birbirimizin varlığını kabul ederek, birbirimizi anlamaya çalışarak, birbirimize el uzatarak bir arada olabileceğiz. Ancak o zaman güzel, ferah, daha aydınlık bir yere varabileceğiz. Birbirimizi yok sayarak, birbirimize haksızlık ederek değil.

Hayatın her anında bu bilince ihtiyacımız var. 

Sevgiler,

Mabel”

GQ TÜRKİYE: “YAŞANAN TALİHSİZLİKTE KASTIMIZ OLMASA DA MATİZ’İ ÜZDÜĞÜMÜZ İÇİN ÖZÜR DİLERİZ”

GQ Türkiye Instagram sayfasından Matiz’in açıklaması sonrası paylaşılan iletide; “Yaşanan talihsizlikte, ifade edildiği şekilde bir kastımız olmasa da son derece nazik bir dille organizasyondan kaynaklı hatamızı ortaya koyan Sevgili Mabel Matiz’i üzdüğümüz için özür dileriz. Bize her daim ilham veren Mabel’i anlıyoruz, bir arada, güzel ve aydınlık bir gelecek hayalini paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı.