Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tiyatrolara destek paketi

Tiyatro Kooperatifi ve Oyuncular Sendikası temsilcileri ile bir toplantı yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüsünden etkilenen özel tiyatroların acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir destek paketi sunacaklarını ifade etti


Tiyatro Kooperatifi ve Oyuncular Sendikası temsilcileri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir toplantı yaparak, koronavirüsünden etkilenen özel tiyatroların acil ihtiyaçları ve özel tiyatrolara sunulacak olan destek paketi üzerine konuştular.

Ersoy, koronavirüsünden en çok mağdur olan sektörün turizm sektörü, daha sonra ise kültür ve sanat sektörü olduğunu ve bu süreçte bakanlık olarak özel tiyatrolara da destek paketiyle yardımcı olacaklarını ifade etti.

Ersoy toplantı sonrasında ” Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün sitesinden özel tiyatroların (destek paketine) hangi kriterlerde başvuracaklarıyla ilgili bir açıklama yayınlanacağını dile getirerek, “Özel tiyatroların başvurularını aldıktan sonra haftaya cuma günü bir toplantı daha yapıp bir sonraki hafta içinde özel tiyatrolara nasıl bir destek paketi sunacağımızı da açıklayacağız. Şu anda en büyük mağdur turizm sektöründen sonra aslında kültür ve sanatla ilgilenen başta özel tiyatrolar. Onlara da bu süreçte bir destek paketiyle yardımcı olacağız” dedi.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Tiyatro Kooperatifi ve Oyuncular Sendikası temsilcileri ve özel tiyatroların temsilcileri katıldı. Iraz Yöntem, Yeşim Özsoy, Mert Fırat, Muharrem Uğurlu, Fisun Eşki, Serdar Orçin, Sermet Yeşil ve Güney Zeki Göker toplantıya katılan isimlerden bazıları oldu.