Keloğlan kitabı ‘muzır ve müstehcen’ ilan edildi

Cinsel istismar hikayesinin yer aldığı Keloğlan Ak Ülkede kitabına 18 yaş sınırlaması getirildi


Cinsel istismar hikayesinin yer aldığı Keloğlan Ak Ülkede isimli kitapla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu 18 yaş sınırlaması getirdi.

Sözcü Gazetesi’nden Uğur Enç’in haberine göre Resmi Gazete’de yer alan kararda kitabın 18 yaşından küçüklere satışının yasaklandığı belirtildi.

Kurul kararında; “Duran Yılmaz tarafından yazılan Yuva Yayınları tarafından basımı yapılan Keloğlan Ak Ülkede isimli kitabın kurulumuzca re’sen incelenmesi neticesinde kitabın içerisinde yer alan bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna, bu sebeple söz konusu kitabın 1117 Sayılı Kanunun 4. Maddesi’ndeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Kitapta Hızır adlı karakterin bir kız çocuğuna sistematik olarak cinsel istismarda bulunduğu, çocuğun hamile kaldığı ve yaşananları ağabeyine söylememesi için tehdit ettiği ifadeler yer alıyordu.