Kavala’ya önce beraat, sonra yeniden gözaltı

Gezi davasının son duruşmasında Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında beraat kararı verildi. Karardan saatler sonrasında Kavala hakkında yeni bir gözaltı kararı çıkarıldı


Gezi davasının 18 Şubat günü görülen altıncı duruşmasında aralarında 2 yıl 3 aydır tutuklu bulunan Osman Kavala’nın da bulunduğu 9 sanık hakkında beraat kararı verildi, 7 sanığın dosyası ayrıldı. Expression Interrupted’dan Cansu Pişkin’in haberine göre iş insanı ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala hakkında davanın tarihinde görülen karar duruşmasında verilen beraat kararından saatler sonra yeni bir gözaltı kararı çıkarıldı.

Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 kişinin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı Gezi davasında altıncı duruşma İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesindeki duruşma salonunda görüldü. Duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme, Kavala ile birlikte sekiz diğer sanığın tüm suçlamalardan beraatine hükmederek Kavala’nın tahliyesine karar verdi.

Beraat kararından saatler sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kavala hakkındaki gözaltı kararının, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen bir soruşturma kapsamında TCK 309. maddesi uyarınca “Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs” suçundan çıkarıldığını bildirdi. Gezi davası kapsamında tahliyesine hükmedilen Kavala, cezaevi çıkışında gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kavala ile birlikte Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Can Atalay, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi, Mine Özerden ve Yiğit Aksakoğlu’nun tüm suçlardan beraatine hükmeden mahkeme, yurtdışında oldukları için savunmaları alınamayan sanıklar Can Dündar, Memet Ali Alabora, Pınar Alabora, İnanç Ekmekçi, Hanzade Germiyanoğlu, Handan Meltem Arıkan ve Gökçe Yılmaz’ın ise dosyalarının ayrılmasına ve haklarındaki yargılamanın başka bir esas numarası üzerinden devam etmesine karar verdi. Yurtdışındaki sanıklar hakkındaki yakalama kararını mevcut dosya üzerinden kaldıran mahkeme, açılan yeni dosya numarası üzerinden savunmalarının alınması için her sanık için ayrı ayrı yakalama kararı çıkardı.