Kadıköy’deki 27 Mart yürüyüşüne yasak

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun 27 Mart’ta Kadıköy’de gerçekleştireceği Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü İstanbul Valiliği tarafından engellendi


Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun Kadıköy Belediyesi ile birlikte üç senedir Kadıköy’de gerçekleştirdiği Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü, bu yıl İstanbul Valiliği tarafından “etkinlik alanının belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri alanı içerisinde olmadığı, yaya trafiğini olumsuz yönde etkileyebileceği ve ticaret hayatının olağan akışını engelleyebileceği” gerekçesiyle engellendi. Platformun sitesinden duyurduğu yasak haberinde, ısrarlı görüşme talepleri sonucunda, yasağın sözlü olarak da “seçim arifesinde güvenlik sorunu yaratabileceği” gerekçesiyle uygulandığı bilgisine yer verildi.

Kadıköy Kaymakamlığı ise Kadıköy Tiyatroları Platformu’na trafiğe engel teşkil etmemek kaydıyla Salı Pazarı’nı adres olarak gösterdi.

Platform sitesinde yer verdiği açıklamasında, “E-5 kenarındaki insansız ve trafiğe kapalı bir alanda trafiğe nasıl engel teşkil edileceğini anlamak mümkün değil. Futbol maçlarının olduğu gün tüm yolları kapatıp Kadıköy halkını, biz Kadıköy tiyatrolarını ve esnafını canından bezdirirken gıklarının çıkmadığı malumumuz. Ayrıca hoparlör, megafon, mikrofon kullanmadan kutlamalıymışız Tiyatro Günü’nü. Toplumdan uzak ve sessizce, seçim gürültüsünü engellemeden kutlayın diye anlıyoruz.

Seyircilerimizi, diğer sanat alanlarından sanatçı dostlarımızı, Kadıköy halkını ve de esnafını bizim için özel olan bu günü birlikte kutlamaya, sözümüzü paylaşmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.