JinNews’e polis baskını

Diyarbakır’daki ofisi sabaha karşı polis baskınına uğrayan JinNews’in bilgisayarlarına el konuldu. Baskının gerekçesi ise bilinmiyor…


ÖZKAN KÜÇÜK

Türkiye’nin tek kadın haber ajansı olan JinNews’in Diyarbakır’daki ofisi sabaha karşı polis baskınına uğradı.

Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre, önce gece yarısı ajansa giden polis, içerde kimsenin olmaması üzerine ayrıldı. Daha sonra saat 04.00 sularında tekrar mekana giden polis ekibi ajansın kapısını kırarak içeri girdi ve binadaki komşulardan birinin refakatinde içerde arama gerçekleştirdi.

Ajansta bulunan bilgisayarları yanına alan polisin kırık kapıyı öylece bırakıp binadan ayrıldığını belirten ajans çalışanları, konuyla ilgili kendilerine hiçbir tebliğde bulunulmadığını söyleyerek baskının gerekçesini de henüz bilmediklerini dile getirdiler.

Avukatları aracılığıyla olay hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten ajans çalışanları, konuyla ilgili daha sonra bir basın açıklaması yapacaklarını belirterek dayanışma çağrısında bulundular.

Türkiye’nin tek kadın haber ajansı olan JinNews’in internet sitesi için daha önce de defalarca erişim engeli getirilmişti.