“Kayıp” KHK’lılarla ilgili haberlere engel

Euronews ve Kronos Haber’in, aylarca haber alınamadıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde olduğu bildirilen, fakat aile ve avukatlarının görüşmesinin engellendiği kişiler hakkındaki haberlerine erişim engeli getirildi


Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği,  KHK ile görevlerinden ihraç edilen, aylardır “kayıp” olan, sonrasında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde oldukları ortaya çıkan ve tutuklanan 4 kişiyle ilgili, Euronews ve Kronos Haber’de yayınlanan haberlere avukat Neslihan Koçer’in talebi üzerine erişimi engelledi.

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Kerem Altıparmak, Twitter hesabından konuya tepki göstererek bir avukatın kayıplarla ilgili yapılan, kendi adının bile geçmediği olanlar dahil, haberleri neden engelletmek istediğini ve Sulh Ceza Hakiminin böyle bir talebi neden sorgusuz sualsiz yerine getirdiğini sordu.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak bu karara itiraz edip, Ankara Barosu nezdinde de bu meselenin takipçisi olacaklarını söylediler. Engellenen haberlerden birinin içinde aynı zamanda Altıparmak’ın verdiği bir demeç de yer alıyordu. Altıparmak’ın demecinde, tutuklanan 4 sanığın Ankara Barosu’ndan avukatlarla ve ailelerin özel avukatları ile görüşmesine izin verilmediğine dair sözleri vardı. Öte yandan bu 4 kişi ile görüşmesine izin verilen avukatların olduğuna dair iddialar olduğu, ancak bu avukatların kim oldukları ve nasıl tutulduklarının bilinmediği haberleri de medyada yer aldı.

5651 Sayılı Kanun uyarınca Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından engellenen haber linkleri ise şöyle

https://kronos28.news/2019/08/10/esrarengiz-avukatlar-skandal-mahkeme-4-kisi-tutuklandi/

http://tr.euronews.com/2019/08/09/kayip-khk-lilar-hakkinda-tutuklama-karar-verildi