Müzisyen Melek Mosso’ya “tecavüz zanlısına hakaretten” dava

İpek Er’e tecavüz edip intiharına sebep olduğu için 10 yıl hapis cezası verilen uzman çavuş Musa Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesi ile müzisyen Melek Mosso hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi


Müzisyen Melek Mosso’ya, 2020 yılında Batman’da İpek Er’e tecavüz edip intiharına sebep olduğu suçlaması ile yargılanan ve 10 yıl hapis cezası alan uzman çavuş Musa Orhan’a “hakaret ettiği” gerekçesi ile dava açıldı. Hazırlanan iddianamede müzisyen hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

Mosso, oyuncu Ezgi Mola’nın Musa Orhan’a “tecavüzcü şerefsiz” diyerek “hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada ceza almasına sosyal medya hesabından tepki göstermişti. “Ezgi Mola yalnız değildir” etiketiyle paylaşım yapan Mosso, “Tecavüzcüleri koruyan bu sisteme yazıklar olsun” ifadelerini kullanmıştı.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, Mosso’nun sosyal medya paylaşımı sonrası Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Mosso hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikâyet üzerine başlatılan soruşturmada taraflar uzlaşamadı ve Ankara Başsavcılığı, müzisyen Mosso hakkında; “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçundan iddianame düzenledi.

Oyuncu Ezgi Mola’ya hakaret suçlaması ile verilen para cezası Mayıs 2022’de onanmıştı. Orhan’ın avukatı Ekim 2021’de de, oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında Ezgi Mola’ya sosyal medyadan destek verdiği gerekçesi ile suç duyurusunda bulunmuştu.