Hornet’ten Türkiye’deki engeli aşmak için yeni adım

Gey erkekler ve kuirlere yönelik partnerlik ağı Hornet, Türkiye’de Hornet uygulamasına yönelik engeli aşmak için Apple ile beraber “Hornet Stories” adıyla bir uygulama geliştirdi


Gey erkekler ve kuirlere yönelik çevrim içi tanışma ve partnerlik ağı Hornet, Türkiye’de Hornet uygulamasına yönelik engeli aşmak için Apple ile işbirliği yaparak “Hornet Stories” adıyla Türkiye’ye özgü yeni bir uygulama geliştirdi.

Hornet’in sitesine Türkiye’den erişim Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ağustos 2020 tarih ve 2020/5617 sayılı kararıyla engellenmişti. Hornet uygulaması ise Apple’ın App Store’unda bulunamıyordu.

Hornet, internet sitesinde yaptığı açıklamada “Türk hükümetinin ülke sınırları içinde süregelen LGBTQ seslerini susturma çalışmaları”nı vurgulayarak Hornet’in şu anda hem Apple’a hem de mahkeme kararına itiraz için hukuk müşaviri ile görüşme sürecinde olduğunu” belirtmişti.

Fakat Hornet’in karara yaptığı itiraz başvurusu reddedildi. Bunun üzerine şirket, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yaptı, bu başvuru halen değerlendirme aşamasında.