Haftanın erişime engellenen haberleri

İYİ Parti’li Türkkan’ın ‘Kalyon İnşaat’ paylaşımına erişim engeli, Jinnews’a 27. kez kapama kararı ve İnternet Gazetecileri Federasyonu’nun açıklaması. 21 – 28 Aralık haftası erişim engellemelerini derledik


İYİ Partili Lütfü Türkkan’ın ‘Kalyon İnşaat’ hakkında yaptığı paylaşıma erişim engeli: İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın ‘Kalyon İnşaat’ hakkındaki paylaşımı, Beykoz Sulh Ceza Hakimliği‘nin 25 Aralık 2020 tarih ve 2020/1854 sayılı kararı ile erişime engellendi. Türkkan’ın Kalyon İnşaat‘a tanınan vergi muafiyetiyle ilgili attığı tweet, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, yasaklandı. Lütfü Türkkan’ın yaptığı paylaşımda, “Esnafa 500 lira kira yardımı, Kalyon İnşaata 9, 5 milyar vergi muafiyeti”  ifadeleri kullanılmıştı.

Kaftancıoğlu’nun hakimiyle ilgili haberlere engelleme: Canan Kaftancıoğlu hakkında takipsizlik kararını kaldıran hakim hakkında Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) suç duyurusunda bulunulduğuna dair Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, DW Türkçe ve Sputnik’te bulunan haberlere erişim İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Aralık 2020 tarih ve 2020/7727 sayılı kararı ile engellendi.

“Eski basın müşaviri 100 kilo uyuşturucu ile yakalandı” haberlerine engel: Türkiye’nin eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz’in otomobilinde Kapıkule sınır kapısında 100 kilo eroin bulunmasına dair basında yer alan haberlere Edirne 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Aralık 2020 tarih ve 2020/5600 sayılı kararı ile kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle erişim engeli getirildi. 

Başhekimin hemşireye yazdırdığı sözlere dair habere engel: Kumlucu Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan’ın bir hemşireye bir kağıda 500 defa “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdırdığı olaya dair sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan paylaşımlar Kumluca Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Aralık 2020 tarih ve 2020/803 sayılı kararı ile engellendi.

JinNews 27. defa engellendi: JinNews’a ait http://jinnews13.xyz alan adı, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Aralık 2020 tarih ve 2020/4903 sayılı kararıyla erişime engellendi. Haber ajansı toplamda 27. defa erişime engellenmiş oldu.

AKP’li Gençlik Kolları Başkanı’nın görevine devam ettiğine ilişkin haberlere engelleme: Sosyal medyada geçtiğimiz aylarda jakuzideyken “Lan fakirler” dediği anlara ilişkin videolar paylaşılan AKP Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç’ın görevine devam ettiğini ortaya çıkaran haberlere erişim daha önce engellenmişti. Cumhuriyet, Sputnik ve Evrensel’deki aynı haberlere erişim de Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Aralık 2020 tarih ve 2020/5408 sayılı kararı ile engellendi. 

İGF: “Merdiven altı internet haber siteleri erişime engellenmeli”: İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Ajans Komisyonu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki illerde Vali, Belediye Başkanları, cemiyet ve dernekleri ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. İGF Genel Başkanı Mesut Demir, merdiven altı internet haber sitelerinden siyasetten ekonomiye, bürokrasiden STK’lara kadar her kesimin rahatsız olduğunu, kurumsal olmayan merdiven altı internet sitelerinin internet yasası ile erişime engellenmesi gerektiğini söyledi.