Hedef gösterilen Feshane’ye saldırı girişimi

Artİstanbul Feshane’de açılan “Ortadan Başlamak” sergisi Haziran ayında “sapkınlık” iddiasıyla bir grup tarafından hedef gösterilmiş ve tehdit edilmişti. 9 Temmuz’da tekrar Feshane önünde toplanan bir grup sergiye saldırı girişiminde bulundu


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Artİstanbul Feshane’de açtığı “Ortadan Başlamak” başlıklı sergi, hedef gösterilmeye devam ediyor. 9 Temmuz’da tekrar Feshane önünde toplanan bir grup, serginin “milli ve manevi değerlere hakaret içerdiğini” iddia eden bir açıklama yaptı. Açıklamada Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican şöyle dedi:

“Kültür sanat adı altında burada içeride sergilenen sanat kesinlikle sapkınlığı özendirmektedir ve bizim manevi dokumuzla milli kültürümüzle yakından uzaktan alakası yoktur, örtüşmemektedir, çatışmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanı’na da çağrı yapıyoruz. Kültür bakanı ivedilikle müdahale etmesi lazım.”

Güvenlik tedbirlerine rağmen açıklamanın ardından slogan atan grup sergiye saldırı girişiminde bulundu. Saldırı girişimi esnasında kısa süreli bir arbede yaşandığı aktarıldı. Aynı zamanda sanatçı Gönül Nuhoğlu’nun “No man’s land” (Sahipsiz Toprak) eseri tahrip edildi.

Daha önce 27 Haziran’da “Ortadan Başlamak” sergisi yine hedef gösterilmişti. Ardından Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi (AICA Türkiye) yayınladığı açıklamada “Artİstanbul Feshane’deki sanat eserlerine yönelik vandalizmi destekleyenleri ve yönlendirenleri sergiye davet ediyor, eserler hakkında sanatçılarla görüşmelerini ve bu önyargılardan arınmalarını temenni ediyoruz.” sözlerine yer vermişti. Serginin küratörü ve Karşı Sanat Koordinatörü Feyyaz Yaman, Bianet’ten Tuğçe Yaman’ın haberinde serginin sahiplenilmesi, sanatçıların örgütlenmesi ve herkezi dayanışmaya çağırdığını ifade etti.