HDP’li siyasetçilerin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı

Savcılığın ek süre talep etmesi üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan HDP’lilerin gözaltı süreleri uzatıldı


Kobanê eylemlerine ilişkin yürütülen Ankara merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alınan siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatıldı.

25 Eylül Cuma günü gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi 20 isim bu sabah saatlerinde Ankara Adliyesi’ne getirildiler.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma dosyasının kapsamının geniş olması, şüpheli sayısının fazlalığı,  delillerin toplanmasındaki güçlük nedeniyle  gözaltı sürelerinin uzatılmasını talep etti.

Savcılığın ek süre talep etmesi üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan HDP’lilerin gözaltı süreleri uzatıldı.

Siyasetçiler, tekrar Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HDP TBMM’DE EYLEMDE 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı operasyona tepki gösteren HDP Meclis Grubu ise TBMM çatısı altında bir eylem gerçekleştirdi. HDP heyeti, TBMM bahçesinde alkışlarla yürüyüş yaparak partilerine yönelik operasyonu protesto etti. Burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, yargının siyasi kararlar aldığını söyledi. Oluç, “HDP’nin halkla toplumla demokrasi güçleri ile ilişkisinden, barış, demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesindeki gücünden korktukları için bu intikam operasyonunu yapıyorlar. Bu intikam operasyonu aynı zamanda yapılacak genel ve Cumhurbaşkanı seçimlerinde yüzde 50+ 1’i elde etme operasyonudur. Bu intikam operasyonu aynı zamanda 31 Ağustos’ta Eş Genel Başkanlarımızın burada açıkladığı barış deklarasyonuna karşı savaş cevabıdır. Bunun da farkındayız. Yani onlar barış istemiyorlar” diye konuştu.