Hakkari’de eylem ve etkinlik yasakları uzatıldı

Hakkari Valiliği, kentteki tüm kamusal alanlarda eylem ve etkinlik yasağını 15 gün daha uzattı


Hakkari’deki tüm kamusal alanlarda eylem ve etkinlik yasakları 15 gün süreyle uzatıldı. Valiliğin internet sitesinden yapılan duyuruda, kentteki etkinlik ve eylemlerin “Cumhuriyetin temel nitelikleri, Devletin ve Milletin bölünmez bütünlüğü, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, Korona Virüs (COVİD-19) salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması, meydana gelebilecek olası provokasyonların ve yaşanması muhtemel toplumsal olayların önlenmesi amacıyla” 15 Şubat’a kadar yasaklandığı belirtildi. Yasak kararında valilik ve kaymakamlığın uygun göreceği etkinlikler hariç tutuldu.

Valiliğin internet sitesinden yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11.Maddesi hükümleri gereğince;

Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, Hakkari il sınırları içerisinde (il merkezi, ilçeler, Polis ve Jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 31.01.2021 tarihi saat:00:01’den 14.02.2021 tarihi saat:23:59’a kadar on beş (15) gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda; miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses-yayın araçları (taşıt, mobil vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon uçurtmak, drone, paramotor/planör vb. her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum/kuruluşları hariç olmak üzere anma toplantısı/anma töreni, konser, şenlik, tiyatro,  skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster asma, sticker yapıştırma vb. türdeki her türlü eylemlerin, etkinliklerin ve faaliyetlerin yapılmasının YASAKLANMASI kararı alınmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Hakkari Valiliği 16 Ekim 2019 tarihinden bu yana kentte eylem ve etkinliklere 15 günlük uzatmalarla yasak getirmekteydi. 4 Ağustos 2020 tarihinden itibaren yapılan yasak duyurularına “Korona Virüs (COVİD-19) salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması” ibareleri eklenmeye başlandı.