DT ve DOB, Cumhurbaşkanlığı’na bağlandı

Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’nde tüzük ya da Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen yönetim ve ödenekle ilgili tüm kararlar Cumhurbaşkanlığına bağlandı


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için art arda yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) birçok kurumun tüzel kişiliğinde hukuki değişikliğe gidildi.

Hukuki altyapısı değiştirilen kurumlar arasında Devlet Tiyatroları (DT) ile Devlet Opera ve Balesi (DOB) de var. Çıkarılan kararname ile DT’nin kuruluş yasası olan 5441 sayılı yasanın adı “Devlet Tiyatroları Personeli Hakkında Yasa” ile DOB’un kuruluş yasası olan 1309 sayılı yasanın adı “Devlet Opera ve Balesi Personeli Hakkında Yasa” olarak değiştirildi. Değişiklikler çerçevesinde artık DT’nin ve DOB’un genel müdürü ve bağlı il müdürlükleri de devre dışı kaldı. Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’nde tüzük ya da Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen yönetim ve ödenekle ilgili tüm kararlar Cumhurbaşkanlığına bağlandı. DT ve DOB’un pek çok ilde bulunan müdürlüklere bağlı Büyük Tiyatro, Küçük Sahne gibi sahneler ve her iki kurumun taşınmaz mal varlıkları da Cumhurbaşkanlığı’nın himayesine geçti.