Haftanın sansür gündemi

Gözaltı, tutuklama, eylem yasağı… 11-18 Kasım haftasının sansür gündemini derledik


  • ODTÜ’den 18 öğrenci ve bir akademisyenin, 10 Mayıs 2019’da kampüste düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları gerekçe gösterilerek açılan davanın ilk duruşması öncesinde polis, adliye önünde yapılmak istenen basın açıklamasını engelledi.
  • 5 Kasım’da tahliye edilen gazeteci-yazar Ahmet Altan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin itirazının ardından yeniden tutuklandı.
  • Giresun Eynesil’de hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüyle ilgili meclis komisyonu çalışmalarını izlerken gözaltına alınan gazeteciler Canan Coşkun, Kazım Kızıl ve Tuba Demir ile Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
  • 20 Kasım’daki dava öncesinde açlık grevindeki beş Grup Yorum üyesi için başlatılan imza kampanyasına pek çok siyasetçi, gazeteci, yazar ve sanatçı destek verdi.
  • İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan gazeteciler Ruken Demir, Melike Aydın ile insan hakları savunucusu Selma Altan’ın da aralarında olduğu 11 kişi tutuklandı.
  • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Bakanlığın yayınlanan eserlerin içeriğini denetleme yetkisine sahip olmadığını, hiçbir eserin basılmadan önce içeriğine yönelik bir inceleme ve yaptırıma tabii tutulamayacağını ve bunun alenen sansür uygulaması olacağını, Türkiye’de kesinlikle sansür yapılmadığını söyledi. Yayıncılık sektör bileşenleri bu sözleri değerlendirdi.