Ahmet Altan yeniden tutuklandı

Geçen hafta tahliye edilen gazeteci-yazar Ahmet Altan, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin itirazının ardından yeniden tutuklandı


Gazeteci-yazar Ahmet Altan 5 Kasım’da tahliye edilmesinin ardından gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilip yeniden tutuklandı ve Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Tutuklama kararında, “Ahmet Altan’ın tutuklu kaldığı süre, terör suçu olması nedeniyle muhtemel infaz süresi, suçun kaçma şüphesi var sayılan katalog suçlardan olması, tutuklama şartlarının devam etmesi, şahsi ve diğer halleri ve ilgili suçun alt ve üst sınırları dikkate alındığında tutuklamanın amaca daha uygun olduğu, adli kontrol tedbirlerinin amaca hizmet etmeyeceği ve yetersiz kalacağı” kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün medya yapılanmasının “darbe çağrışımı” davasında “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası alan Ahmet Altan’ın, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince 5 Kasım’da adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine itirazda bulunmuştu.