ODTÜ Onur Yürüyüşü davası ertelendi

ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde polis şiddetiyle gözaltına alınan akademisyen ve öğrencilerin yargılandığı dava 12 Mart’a ertelendi


Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden 18 öğrenci ve bir akademisyenin, 10 Mayıs’ta kampüste düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları gerekçe gösterilerek açılan davanın ilk duruşması Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kaos GL haber portalında yer alan habere göre polis dava öncesi adliye önünde basın açıklamasını engelledi. Öğrencileri, “Size üç dakika veriyorum, dağılmazsanız alırız” diyerek tehdit eden polise Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tepki gösterdi.

Polisin engellemesi üzerine LGBTİ+ hak savunucuları adliye binasına geçti. Duruşma yarım saat gecikme ile başladı. Salon yeterli gelmediği için hak savunucuları salona sığmadı. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Sera Kadıgil ve HDP Milletvekili Murat Çepni’nin yanı sıra; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu; Danimarka, İsveç ve Kanada büyükelçilikleri; Kaos GL Derneği ve Uluslararası Af Örgütü de takip etti. Avukatlar, öğrencilerin barışçıl toplanma haklarını kullandıklarını belirtti ve iddianamenin esasa geçilmeden iadesini ve sanıkların beraatini talep etti ancak talep reddedildi. Duruşma sırasında salonda bulunan sivil polisler avukatların talebi üzerine dışarı çıkarıldı.

Mahkeme; Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin yürüyüşün yasaklanmasına dair kararını içeren dosyanın tamamının istenmesine ve olay görüntülerinin tamamının istenmesine karar verdi. Dava 12 Mart 2020 saat 09.00 tarihine ertelendi.