Haftanın sansür gündemi

Eylem yasağı, yayın sansürü, tutuklama, etkinlik iptali… 21-28 Ekim haftasının sansür gündemini derledik


  • Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “cezaevine kitap yasağı getirildiğini, cezaevi yönetiminin dışarıdan kargoyla gönderilen ya da ziyaretçilerin bıraktığı hiçbir kitap ve dergiyi, ayrıca Yeni Yaşam gazetesini kendilerine vermeme kararı aldığını” duyurdu.
  • Munzur Üniversitesi’ndeki “Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Uygulama Merkezi”nin adı, “Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama Merkezi” olarak değiştirilirken yönetmelikteki bütün “toplumsal cinsiyet” ibareleri yeni yönetmelikte “aile” olarak yer aldı.
  • Şanlıurfa Valiliği, kentte 30 gündür devam eden toplantı, gösteri ve yürüyüş yasağını 30 gün daha uzatarak, 20 Ekim ile 18 Kasım tarihleri arasında kentte yapılacak olan tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığı duyurdu.
  • Uluslararası medya mensuplarını, sanatçıları ve koleksiyonerleri Barış Pınarı Harekâtı’yla ilgili medyada yer alan haberlere inanmamaları için bir e-posta ile uyaran Contemporary İstanbul (CI) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli yaptığı açıklamayla özür dileyerek CI’daki görevini bırakabileceğini söyledi. 
  • Net Haber Ajansı muhabiri Emre Orman sosyal medyadaki savaş karşıtı paylaşımları aracılığıyla “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı.
  • Vatan Partisi üyeleri, iklim aktivisti Greta Thunberg’in BM İklim Zirvesi’nde iklim anlaşmasına uymadığı için Türkiye’yi de şikayet etmesine ve dünya çapında başlattığı Gelecek için Cumalar hareketinin Rojava’daki eylemini Twitter’da paylaşmasına tepki olarak Thunberg’in Kadıköy’de bulunan duvar resmini sansürledi. 
  • KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla 26 Ekim’de Ankara’da yapılması planlanan “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” başlıklı mitinge valilik tarafından “İl Özel İdaresi Kanunu ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” gerekçe gösterilerek izin verilmedi.
  • Van, Batman ve Adana’da açık alan için her türlü eylem ve etkinlik yasağı 15 günlüğüne tekrar uzatıldı
  • Nevşehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşü valilik tarafından “kamu düzeni”, “milli güvenlik” gibi gerekçelerle yasaklandı.