Kırklareli Valiliği’nden kentte eylem ve etkinlik yasağı

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Evciler köyünde taş ocağına karşı eylemler sürerken valilik, eylem ve etkinliklerin 15 gün boyunca yasaklandığını duyurdu


Kırklareli Valiliği’nin web sitesinden yapılan duyuruda koronavirüs tedbirleri kapsamında kentteki eylem ve etkinliklerin yasaklandığı belirtildi. Evrensel gazetesinin haberinde, bir süredir Pınarhisar ilçesine bağlı Evciler köyünde devam eden taş ocağına karşı eylemlerin, yasağın nedeni olduğu iddia edildi.

Valiliğin yaptığı açıklamanın bir bölümü şu şekilde:

Valiliğimizce alınan ilave tedbirler nedeniyle, vakaların meydana gelmemesi, Koronavirüs yayılımının tamamen durdurulması, kamu esenliğinin sağlanması ve genel sağlığın korunması amacıyla: İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, (sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı toplantılar ile Devlet Kurum ve Kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan toplantılar ve Valilik tarafından izin verilenler hariç olmak üzere), İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer vb. her türlü eylem/etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddeleri ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Ve 19. Maddeleri hükmü gereğince 23.05.2021 tarihinden itibaren (15) gün boyunca yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”