Haftanın sansür gündemi

Erişim engeli, yayın durdurma, haber sansürü, etkinlik yasağı… 1 – 8 Temmuz haftasının sansür gündemini derledik


  •  Uydu Haberleşme ve Kablo TV’de Türkiye’nin tek uydu operatörü olan Türksat, 1 Temmuz itibariyle Cem TV’nin yayınını durdurdu.
  •  İfade Özgürlüğü Derneği tarafından hazırlanan, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve araştırmacı Ozan Güven tarafından kaleme aldığı EngelliWeb 2018: Türkiye’den Erişime Engellenen Web Siteleri, Haber ve Sosyal Medya İçeriklerinin Analiz Raporu’na göre 2018 yılında 54 bin 903 alan adı ve en az 3 bin 306 haber adresi erişime engellendi. 
  • Geçen hafta A7 Kitap tarafından verilen toplu ilanda yer alan Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel  kitabına sansür uygulamaya çalışan SabitFikir dergisinde şair küçük İskender’in ölüm haberine yer verilmemesi üzerine dergiye yazan birçok yazar, yazılarının SabitFikir’in websitesinden kaldırılmasını talep etti. 
  •  Sosyal medya paylaşımları yüzünden yaklaşık 11 aydır cezaevinde bulunan oyuncu Cenk Dost Verdi denetimli serbestlikle özgürlüğüne kavuştu. 
  • Gazeteci Candaş Tolga Işık, Posta gazetesinde Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne alındığı ortaya çıkan jet ski ile ilgili yazısına sansür uygulandığını sosyal medya hesabından duyurdu. 
  • Oyun Sandalı’nın Nâzım Hikmet’in Taranta – Babu’ya Mektuplar adlı şiirinden tiyatroya uyarladığı Taranta Babu oyunu için yapılan salon tahsisi Erzincan Müftülüğü tarafından gerekçesiz olarak iptal edildi. 
  • İstanbul Barosu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)  hükümete yakınlığıyla bilinen, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA), “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlığıyla yayımladığı ve gazetecilerin fişlendiği rapora ilişkin suç duyurusunda bulundu. 
  • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığın yaz konserleri programının, 16 Temmuz’da İzmir’de gerçekleşmesi planlanan Sıla konserine gelen “eleştiriler sonucu revize edileceğini” açıkladı.