Kırmızı Kalem’le gelen yasak

Müzisyen Erdoğan Emir’in Nazilli’deki konseri, “Bu kişi ‘kırmızı kalem’ ile işaretlidir, burada bu sanatçıyı çıkaramazsınız” açıklamasıyla yasaklandı


Aydın Nazilli Alevi Kültür Derneği’nde gerçekleşecek Erdoğan Emir’in konserini hiçbir gerekçe göstermeden yasaklayan emniyet ve valilik, “Bu kişi ‘kırmızı kalem’ ile işaretlidir, burada bu sanatçıyı çıkaramazsınız” açıklamasında bulundu. Derneğe gelen bildirimde, konserin gerçekleşmesi durumunda OHAL kapsamında resmi işlem yapılacağı da vurgulandı.

5 Mayıs’ta Aydın’ın Nazilli ilçesinde Alevi Kültür Derneği’nin düzenleyeceği konserin yasaklandığını Twitter hesabından duyuran Erdoğan Emir, paylaşımında “Bütün müzikal üretimlerimizin sunum aşamasından önce firmamızca Kültür Bakanlığı’ndan alınmış resmi izin ve akabinde verilen bandrollerle albümlerimiz bütünüyle vergilendirilerek satılmaktadır. Hukuku hiçe sayan ve organizasyonu yapan Aydın Nazilli Alevi Kültür Derneği’ne ‘Bu kişi kırmızı kalem ile işaretlidir, burada bu sanatçıyı çıkaramazsınız’ deme sebeplerindeki asıl maksat üretimlerimizdeki dilin varlık dünyası mıdır?” ifadelerine yer verdi. Emir, yönetmen Özgür Fındık’ın Dersim Katliamı’nı anlattığı Kırmızı Kalem adlı belgeselin müziklerinin de kendisine ait olduğunu hatırlatarak bu ‘tesadüfe’ dikkat çekti ve gerçeklerin yasaklanamayacağını vurguladı.