SabitFikir’den küçük İskender sansürü

D&R zincirinin Turkuvaz Grubu’na satılmasıyla el değiştiren SabitFikir dergisi bir dönem yazarları arasında olan küçük İskender’in ölüm haberine yer vermedi


Şair küçük İskender’in ölüm haberine, bir dönem yazarları arasında olduğu SabitFikir dergisi yer vermedi. Gelen eleştiriler üzerine dergi editörü Mustafa Akar’ın, “rahmetlinin şiirini beğenmek gibi bir zorunluluğum mu var?” diye cevap vermesi üzerine derginin birçok eski ve şimdiki yazarı, yazılarının SabitFikir’in web sitesinden kaldırılmasını talep etti.

 Derginin eski editörlerinden Elif Bereketli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada küçük İskender için “SabitFikir’i birlikte kurduk, birlikte büyüttük. Bu derginin en güzel zamanlarının mimarlarından biri de sendin” dedi. Gelen tepkiler üzerine küçük İskender’in ölüm haberine yer veren dergiye birçok yazardan da tepki yağdı. Altay Öktem, Mahir Ünsal Eriş, Sibel Oral, Irmak Zileli, Hikmet Hükümenoğlu, Hakan Bıçakçı, Murat Uyurkulak, Fisun Yalçınkaya, Oylum Yılmaz, Murat Gülsoy ve daha birçok yazar derginin web sitesinden yazılarının kaldırılmasını istedi.

İdefix kitap satış sitesi bünyesinde yer alan SabitFikir dergisi, geçen yıl D&R kitap zincirinin Turkuvaz Grubu’na satılmasıyla birlikte el değiştirmişti. Dergi, geçen hafta da A7 Kitap tarafından verilmek istenen toplu ilandaki Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel kitabına sansür uygulamış ve kitabın ilandan çıkarılmasını istemişti. A7 Kitap ise bu sansür talebi karşısında ilanı geri çekmişti.