İstanbul Barosu ve TGS’den SETA hakkında suç duyurusu

İstanbul Barosu ve TGS hükümete yakınlığıyla bilinen SETA’nın Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları başlığıyla yayımladığı ve gazetecilerin fişlendiği rapora ilişkin suç duyurusunda bulundu


İstanbul Barosu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)  hükümete yakınlığıyla bilinen, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA), Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları başlığıyla yayımladığı ve gazetecilerin fişlendiği rapora ilişkin suç duyurusunda bulundu. Baro, SETA’nın hazırladığı raporun ifade ve basın özgürlüğüne yönelik bir tehdit olduğu belirtti. 

TGS, suç duyurusunda bulunduklarını sosyal medya hesabından paylaştı. TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş adliye önünde yaptığı açıklamada, “Rapor dedikleri şeydeki suçlamalarla saygın medya kuruluşlarını ve işini layıkıyla yapan gazetecileri kriminalize etmek istediler. Ama başaramayacaklar. Gerçek haber bu topluma ulaşacak” diye konuştu.

İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada ise “Rapor, objektif değerlendirmeler taşısa, bu değerlendirmeler üzerinden – subjektif olsa dahi – sonuçlar üretmiş olsa, tarafımızca yapılacak değerlendirme, SETA’nın da ifade özgürlüğüne saygı yönünde gelişirdi. Ancak, basın dünyasının ne iş yaptığını bildiği kuruluşların ve o kuruluşlardaki gazetecilerin – tek tek isimlerini de sıralayarak – yapılan ihbar nitelikli ifadeler, bu raporu bir “fezleke” niteliğine büründürmüştür” ifadeleri yer aldı.

SETA’nın raporunda gazetecileri fişleme niteliği taşıyan izleme paylaşımları yer alıyor. Raporda BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe, Independent Türkiye ve CRI Türk (Çin Uluslararası Radyosu) çalışanlarının özgeçmişleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar listelenirken, gazeteciler “mesleki kriterler”le ilgisi olmayan ölçütlerle yargılanıyor, “basın/ifade özgürlüğü”ne vurgu yapan sosyal medya paylaşımları üzerinde bile kuşku yaratmaya yönelik ifadeler kullanılıyor.