Haftanın sansür gündemi

Erişim engeli, yayın durdurma cezası, yasak, el koyma… 15-22 Nisan haftasının sansür gündemini derledik


  • WikiZero, hukuki sebeplerden dolayı yakın zamanda 0wikipedia.org alan adının kapatılacağını ve yeni alternatif alan adları ile devam edeceklerini açıkladı.
  • Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Mahkemesi, Kaos GL Derneği’nin istinaf başvurusu üzerine Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağı kararının kaldırılmasına karar verdi.
  • Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu ülke konumunda yer aldı. Raporda, 180 ülke içinde 157. sırada yer alan Türkiye’nin “sistematik olarak önleyici gözaltıya ve bazen müebbete varan uzun hapis cezalarına başvurduğu” ifade edildi.
  • HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin TELE 1, ATV, A Haber, Ülke TV ve Kanal 7’de yayınlanan Meclis grup toplantısı konuşmasında kullandığı “Kürdistan” ifadesi sebebiyle RTÜK, bu kanallar arasında sadece TELE 1’e reklam gelirinin yüzde 2’si ve iki kez yayın durdurma cezası verdi.
  • Seyri Sokak Video ve Belgesel Kolektifi üyesi, video aktivisti Oktay İnce, el konulan ve Siber Suçlar Şube Müdürlüğünde tutulan arşivinin iade edilmesi için İzmir Valiliği önünde eylem yaptı.
  • Ressam Ayfer Demircioğlu’nun Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Tayyare Kültür Merkezi’ndeki sergisi, şikayet üzerine müstehcenlik gerekçe gösterilerek kapatıldı.