En çok gazetecinin hapiste olduğu ülke, Türkiye

RSF’nin hazırladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 157. sırada yer alan Türkiye’nin dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu ülke konumunda olduğu belirtiliyor


Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, geçen yıl olduğu gibi 2019’da da 157. sırada yer alıyor.

Her yıl 180 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı raporda, dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu ülke konumundaki Türkiye’nin “sistematik olarak önleyici gözaltıya ve bazen müebbete varan uzun hapis cezalarına başvurduğu” ifade edildi.

“Yargılama öncesi cezaevinde bir yıldan fazla zaman geçirmenin yeni bir norm olduğunun” aktarıldığı raporda, Cumhurbaşkanlığı sistemindeki Yeni Türkiye’de, hukukun üstünlüğünün “kaybolan bir hatıra” olduğu belirtildi. Raporda, “Her yıl binlerce yazıya internette erişimi engelleyen ve insanları sosyal medyada yaptıkları beğeniler nedeniyle hapse atan Ankara, artık bununla da yetinmeyerek video paylaşım sitelerini de kontrol altına almaya çalışıyor” ifadelerine de yer verildi.

“En büyük medya grubunun hükümet yanlısı bir holding tarafından satın alındığı Türkiye’de, kalan birkaç eleştirel yayın organının üzerindeki baskının sürdüğü” tespitine de yer verilen raporda, Türkiye’nin Paradise Papers belgelerini haberleştirdiği için bir gazetecinin yargılandığı tek ülke olduğu vurgulandı.

Gazeteci Pelin Ünker, Cumhuriyet gazetesindeki eski başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının Malta’daki off-shore şirketleriyle ilgili Paradise Papers başlıklı yazı dizisi nedeniyle, geçtiğimiz ocak ayında 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 860 lira para cezasına çarptırılmıştı.