Erdoğan portresine önce sansür, sonra izin

Almanya’da bir sergide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir şekilde tasvir eden portre önce kaldırılmak istendi, sonra “ifade özgürlüğü hakkı” denilerek sergilendi


Almanya’nın Linz kentinde, Linz Belediye Salonu’ndaki sergide Ali Zülfikar imzalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir şekilde tasvir eden portre, önce Türkiye’nin sansür talebiyle sergiden çekildi, daha sonra sanatçının protestosu üzerine yeniden sergilenmeye başladı.

Deutsche Welle’nin haberine göre Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust, Türkiye’nin Mainz Başkonsolosu Sibel Müderrisoğlu’nun, Erdoğan’ı ve Türkiye’yi, incitici ve küçük düşürücü olduğu gerekçesiyle Kürt sanatçı Ali Zülfikar’ın imzasını taşıyan resmin kaldırılmasını istediğini açıkladı. Faust, hukuki kaygılar ve Erdoğan yanlılarıyla karşıtları arasında çatışma yaşanması ihtimalinden duyduğu endişe nedeniyle Ali Zülfikar’dan eserini sergiden çekmesini istediğini söyledi.

Kürt sanatçı Ali Zülfikar’ın serginin açılışında resmini duvara dönük asıp, üzerine de “Linz Belediyesi tarafından sansüre uğramıştır” notunu düşerek sansürü protesto etmesinin ardından resmin sergilenmesine karar verildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, hukukçular ve emniyet mensuplarının duruma ilişkin görüşlerini alarak resmin sergilenmesine karar verdiklerini açıklayan Faust, sanat ve ifade özgürlüğünün söz konusu olduğunu belirtti.

Ali Zülfikar’ın portresinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güneş gözlüğünün bir camında savaş alanında ağlayan bir çocuk, diğer camında ise HDP’nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın yansıması yer alıyor. Resimde, Erdoğan’ın elinde tuttuğu, Kur’an-ı Kerim olduğu tahmin edilen bir kitabın üzerinde kanlı parmak izleri bulunuyor. Resmin sağ alt köşesinde de üzerinde “Erdo Muz Cumhuriyeti” yazan bir damga bulunuyor.