Haftanın sansür gündemi

Rewşan konserine ve ‘Paris is Burning’ film gösterimine kaymakamlık engeli, okul merdivenlerine yapıştırılan Kürtçe karşıtı ırkçı yazılar, illerde ilan edilen eylem ve etkinlik yasakları… 14 – 21 Kasım 2022 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Okul merdivenlerine ‘ya Türkçe konuş ya da sus!’ yazısı: (15 Kasım) Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Şehit Komando Er Ramazan Okur Ortaokulu’nda merdivenlere, aralarında “ya Türkçe konuş ya da sus!” ifadesinin de bulunduğu çeşitli cümleler yapıştırıldı.

Eşitlik Topluluğu’nun film gösterimine kaymakamlık yasağı: (16 Kasım) Kadıköy Kaymakamlığı, İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu’nun Kadıköy Kültür Evi’nde gerçekleştireceği ‘Paris Is Burning’ film gösterimini gerekçesiz yasakladı.

AYM ‘karikatür yasağı’nı ifade özgürlüğüne aykırı buldu: (17 Kasım) Anayasa Mahkemesi, cezaevinde çizdiği karikatürleri “siyasileri eleştirdiği” gerekçesiyle yasaklanan Ümit Çobanoğlu’nun bireysel başvurusu üzerine yasağın ifade özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti.

Tunceli Valiliği eylemleri ve etkinlikleri izne bağladı: (17 Kasım) Tunceli Valiliği, kentteki tüm eylemlerin ve etkinliklerin yapılmasını beş gün süre ile mülki amirin iznine bağladığını duyurdu, neden olarak ‘provokatif olayların önüne geçilmesi’ni sundu.

Rewşan Çaliker’in konserine engel: (19 Kasım) Kürt müzisyen Rewşan Çaliker’in sahne alacağı, Kadın Zamanı Derneği’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlediği konser ‘güvenlik’ gerekçesiyle engellendi.

Birçok ilde etkinlik ve toplanma yasağı: (21 Kasım) TSK’nın Suriye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği “Pençe-Kılıç” operasyonunu başlatmasından sonra Elazığ, Bingöl, Van ve Şanlıurfa’da eylem ve etkinlik yasakları ilan edildi.