Okul merdivenlerine ‘ya Türkçe konuş ya da sus!’ yazısı

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Şehit Komando Er Ramazan Okur Ortaokulu’nda merdivenlere, aralarında “ya Türkçe konuş ya da sus!” ifadesinin de bulunduğu çeşitli cümleler yapıştırıldı. Şırnak Barosu Kürtçe Dil Komisyonu, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu


Kaynak: Rûdaw

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Şehit Komando Er Ramazan Okur Ortaokulu’nda merdivenlere, aralarında “ya Türkçe konuş ya da sus!” ifadesinin de bulunduğu çeşitli cümleler yapıştırıldı. Şırnak Barosu Kürtçe Dil Komisyonu, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, ilgililer hakkında kamu davası açılmasını talep eden Şırnak Barosu’nun suç duyurusu şu şekilde:

“Sosyal medyada yayılan merdivene ait fotoğrafta ‘Ya Türkçe konuş ya da sus!’ ve ‘Türkçenin bir eksiği yok, ya sizin?’ şeklinde yazılamaların olduğu görülmektedir. Her ne kadar devamında ana dile atfen bazı yazılamalar olsa da özellikle ileti-mesaj ibaresiyle verilen ‘Ya Türkçe konuş ya da sus!’ ibareli ifade ortaokul çağındaki öğrenciler üzerinde ayrıştırıcı ve nefret bir etki bırakarak öğrencilerin psikolojik olarak zarar görmeleri sebebiyet verecek etkidedir.

Yine okul yönetimi ırkçı ve ayrıştırıcı yazılamalar ile okul içerisinde Türkçe dışında farklı bir ana dili olan insanları hedefe koymuş, Türkçe dışında bir dil konuşanların kendi aralarında bile konuşurken Türkçe dışında bir dille konuşmaları esnasında söz konusu ırkçı yazılamalardan etkilenen öğrenci veya yetkililerin saldırısına veya engellemesine uğramaya yol açmışlardır. Bu hali ile okul yönetimi TCK madde 216’da düzenlenen, ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçunu da işlemiştir.”

Benzer bir durum Eylül 2021’de Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı ve Kürt nüfusunun yoğun olduğu Onur Mahallesi’ndeki 125. Yıl Ortaokulu’nda yaşanmıştı. Ortaokulun merdivenlerine “ya Türkçe konuş ya da sus!” ifadesinin de bulunduğu çeşitli cümleler yapıştırılmıştı.