Rewşan Çeliker’in konserine engel

Kürt müzisyen Rewşan Çeliker’in sahne alacağı, Kadın Zamanı Derneği’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlediği konser ‘güvenlik’ gerekçesiyle engellendi


Kadın Zamanı Derneği’nin müzisyen Rewşan Çeliker’in katılımı ile düzenleyeceği konser, “güvenlik” gerekçe gösterilerek Şişli Kaymakamlığı tarafından engellendi.

Konser 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 19 Kasım tarihinde Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecekti. Şişli Belediyesi, konseri günler öncesinden duyuran Derneğe Kaymakamlığın kararını sözlü olarak aktardı.

Etkinliklerinin engellenmesine dair yazılı açıklama yayınlayan Kadın Zamanı Derneği, şu ifadeleri kullandı:

“19 Kasım 2022 tarihinde Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenleyeceğimiz dayanışma konseri, yazılı hiçbir gerekçe gösterilmeden, sözlü olarak güvenlik gerekçe gösterilerek engellenmiştir. Kadınların güvenliğini sağlamayanlar, şiddetle mücadeleye bütçe ayırmayanlar kadınların yan yana gelmesini güvenliğe aykırı buluyor. 25 Kasım’a giderken biliyoruz ki, yan yana geldiğimiz her alan kadın düşmanı politikalar üreten zihniyet için tehdit oluşturuyor. Ancak bizler konserlerde, sokaklarda, evlerde, her yerde yan yana gelmekten, dayanışmaktan, haklarımızdan, hayatımızdan vazgeçmeyecek, özgürlüğümüz için mücadele edeceğiz. Ve ileri bir tarihte bizlerle dayanışma içinde olan tüm kadınlarla yeniden buluşacağız.”