Kurgucu Özcan Vardar’ın Boğaziçi mezun kartı iptal edildi

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım yönetimi, verdiği ‘Film Kurgusu’ dersini ve öğretim üyesi kartını Eylül 2021’de iptal ettiği kurgucu Özcan Vardar’ın üniversite mezun kartını da Ekim 2022 itibarıyla iptal etti. Vardar, 8 Ekim’de Altın Portakal Film Festivali’ndeki ödül konuşmasında kayyım yönetimi eleştirmesinin iptal kararında etkili olduğunu söyledi


Fotoğraf: Boğaziçi Direnişi Twitter hesabı

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım yönetimi, Eylül 2021’de, üniversitenin Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde yürütülen Film Sertifikası Programı’nın önemli derslerinden “Film Kurgusu” dersini sekiz senedir veren kurgucu Özcan Vardar’ın dersini ve öğretim üyesi kartını iptal etmişti. Yönetim Vardar’ın üniversite mezun kartını da Ekim 2022 itibarıyla iptal etti. Kurgucu Vardar, Diken’den Mehmet Baran Kılıç’ın haberine göre, 8 Ekim’de Altın Portakal Film Festivali’nde kurgu dalında ödül alması sonrası yaptığı konuşmada kayyım yönetime eleştirilerine, direnişe ve üniversiteye düzenlenen saldırılara değinmişti. Kampüsteki Mithat Alam Film Merkezi’ndeki (MAFM) yöneticilerin işten çıkarılmasının yanı sıra kampüse girmesine izin verilmeyen öğretim üyeleri ve mezunlar üzerinden kayyım yönetimi eleştiren Vardar, festival sonrasında 18 Ekim’de kampüse mezun kartıyla giriş yapamadığını belirtti.

ÖZCAN VARDAR: “MEZUN KARTIMIN İPTALİ İÇİN AKLIMA GELEN TEK GEREKÇE, ALTIN PORTAKAL ÖDÜL TÖRENİNDEKİ KONUŞMAM”

Güvenlik görevlileriyle durumu konuşan Vardar, görevlilerin elindeki ‘okula girmemesi gerekenler’ listesinde isminin olmadığını ve görevlilerin ‘teknik hata’ olabileceğini söyleyerek kendisini okula aldığını aktardı. Vardar, konuyla ilgili mezunlar ofisinden kendisine iletilenleri şöyle özetledi: “Mezunlar ofisi, kartımın iptal edilmesiyle ilgili kendilerine herhangi bir not iletilmediğini söyledi. Ofis, bilgi işlem merkezini aradı. Bilgi işlemse, mezunlar ofisine, kendi isminin yanında ‘Fazıl Önder Sönmez’in isteğiyle iptal edildi’ notunun yer aldığını söyledi. Mezunlar ofisi de bilgi işlemin dediklerini bana aktardı.”

Vardar, mezun kartının iptalini Altın Portakal’daki Boğaziçi direnişiyle ilgili konuşması üzerinden şöyle açıkladı: “Eylül 2021’de akademik görevim yönetim tarafından sonlandırılmıştı. Dolayısıyla akademisyen kartım iptal edilmişti ama mezun kartım çalışıyordu. Bir sene boyunca okula mezun kartıyla okula girebildim. Altın Portakal Film Festivali’nden birkaç gün önce de kartımla okula girebildim. Festivalden sonra ilk kez bugün okula girmek istedim ve kartımın iptal edildiğini gördüm. Bir senede ne değişti? Bir gece kalkıp ‘Ya Özcan Vardar vardı, onun da kartını iptal edelim’ demedilerse aklıma gelen tek gerekçe ödül törenindeki konuşmam.”