Mardin’deki sergiye valilik engeli

Mardin Valiliği kentte yapılacak bir sergiyi, serginin içeriği ve sergi mekânının Surp Kevork Kilisesi olması sebebiyle açılıştan bir gün önce engelledi


15 Ekim Cumartesi günü Mardin’deki Surp Kevork Kilisesi’nde açılması planlanan ‘Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan’ sergisi son anda valilik tarafından engellendi.

Küratörlüğünü Deniz Özgültekin’in üstlendiği sergi Özgültekin’in sözleriyle “hafıza ve barışın kesişim noktalarını keşfetmeye çalışırken bir yandan da birleştirici bir yaklaşım benimsiyor.”

Sergide Abdullah Güler, Büşra Çeğil, Eşref Yıldırım, Evrim Kavcar, Eylül Ersöz, Ferhat Özgür, İlayda Bekdemir, Mehmet Sait Tunç, Nejbir Erkol ve Zafer Akşit’in eserleri yer alıyordu. Sergi, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenmişti.

Özgültekin serginin engellendiğini sosyal medya hesabından duyurarak şunları söyledi:

“Açılıştan bir gün önce Mardin Valiliği – daha önce gerekli görüşmeler yapılmış olmasına rağmen – serginin içeriği ve mekanının Surp Kevork Kilisesi olması sebebiyle serginin açıklamayacağını bildirdi.”

Özgültekin serginin ileri bir tarihte başka bir mekanda açılmasını umduklarını ve yeni açılacak sergide valiliğin engeli ile bu engele giden süreçleri şeffaf bir şekilde paylaşacaklarını söyledi.