Haftanın sansür gündemi

Yasak, iptal, sansür, gözaltı, tutuklama… 20-27 Ağustos haftasının sansür gündemini derledik…


 

  • Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak için 27 Mayıs 1995’ten bu yana Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanan 700. hafta eylemine polis müdahalesi ve gözaltıların ardından pek çok sanatçı tepkisini sosyal medya aracılığıyla paylaştı; PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nden de bir kınama açıklaması geldi. Öte yandan 23 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en uzun süreli sivil toplum eylemine yapılan müdahaleyi hiçbir haber kanalı haber yapmazken, oturma eyleminin yasaklanması talimatını veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bayram tatili dönüş trafiği yoğunluğunu helikopterle izlediği görüntülerse bütün haber kanalları tarafından canlı olarak ekrana getirildi. 

 

  • Diyarbakır’da 2 Eylül’de vereceği konser için valilik iznine başvuran müzisyen Mem Ararat’ın konserine Diyarbakır Valiliği’nden izin çıkmadı. Önce valilikten izin çıktığını söyleyen sanatçı, daha sonra valiliğin hiçbir gerekçe göstermeden izni iptal ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu. 

 

  • Sosyal medya paylaşımları nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” suçundan 10 ay 15 günlük hapis cezası geçtiğimiz temmuz ayında onanan tiyatrocu Cenk Dost Verdi, 17 Ağustos’ta cezanın infazı için İzmit’e gitti. Verdi, Kocaeli 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hapis yatıyor.

 

  • Hürriyet’ten bir yazısı yayımlanmadığı için 18 Temmuz’da ayrılan ekonomi yazarı Uğur Gürses, söz konusu yazının yayımlanmama gerekçesinin, sansür olduğunu belirterek yazının Sermaye Piyasası Kurulu’nun gazetenin sahibi Demirören grubuna tanıdığı kur muafiyetiyle ilgili olduğunu açıkladı.