Uğur Gürses’ten istifa açıklaması: Sansür

Hürriyet gazetesinden 18 Temmuz’da ayrılan ekonomi yazarı Uğur Gürses, gazeteden yazısının sansürlenmesi üzerine ayrıldığını açıkladı


Hürriyet’ten bir yazısı yayımlanmadığı için 18 Temmuz’da ayrılan ekonomi yazarı Uğur Gürses, söz konusu yazının yayımlanmama gerekçesinin, sansür olduğunu belirterek yazının Sermaye Piyasası Kurulu’nun gazetenin sahibi Demirören grubuna tanıdığı kur muafiyetiyle ilgili olduğunu söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 13 Temmuz’da “içeriden öğrenenlerin ticaretini” süreli olarak serbest bırakması, iki gün sonra ise tepkilerin ardından geri adım atmasıyla ilgili kaleme aldığı yazının yayımlanmama gerekçesini kişisel sitesinden açıklayan Uğur Gürses, “Hürriyet yazımı basmayıp SPK ile işimiz var demişti” dedi.

Sansürlenen yazısında SPK’nın Demirören Medya’nın Doğan Medya Grubu’ndan gerçekleştirilen satın almaya dair hazırladığı zorunlu pay alımı bilgi forumuna belli şartlar altında onay vermesini ve Hürriyet için de pay alım teklifinden muafiyet talebini kabul etmesini değerlendiren Gürses, ayrılmasına gerekçe olarak şunları söyledi: “13 Temmuz Cuma günü Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ‘içeriden öğrenenlerin ticaretini’ süreli olarak serbest bırakma kararı aldı ve sosyal medyadaki tepkiler üzerine 15 Temmuz Pazar günü bu kararını iptal etti. Ben de 16 Temmuz pazartesi bu kararı eleştiren bir yazı yazdım ve yazı günümde (17 Temmuz) yayımlanmak üzere Hürriyet gazetesine yolladım. Gazete yönetimi bana bu yazıyı basamayacaklarını söyledi. Ben de yazmayı bıraktım. Bana söylenen gerekçe ‘biz halka açık bir kurumuz, SPK denetimine tabiyiz’. Bunun anlamı ‘SPK ile işimiz var’ demekti.”