“Annelerden korkmayın”

Cumartesi Anneleri’nin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından 700. haftasında yasaklanan ve 47 kişinin gözaltına alındığı oturma eylemine tepkiler sürüyor…


Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak için 27 Mayıs 1995’ten bu yana Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanan 700. hafta eylemine polis müdahalesi ve gözaltıların ardından tepkiler sürüyor.

12 Eylül’de kaybettiği ağabeyi Hayrettin Eren’i arayan Cumhuriyet gazetesi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Faruk Eren’in de aralarında olduğu 47 kişinin gözaltına alındığı, polisin toplanan kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandığı eylemin ardından pek çok sanatçı tepkisini sosyal medya aracılığıyla paylaştı; PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nden de bir kınama açıklaması geldi. PEN yaptığı açıklamada, “Cumartesi Anneleri’nin barışçıl 700. buluşmasına yapılan saldırıyı kınıyoruz. ‘Annelerden korkmayın’ çağrımızı yineliyor, tüm yetkilileri sağduyuya çağırıyoruz” ifadelerine yer verirken aralarında Deniz Türkali, Levent üzümcü, Mert Fırat, Songül Öden, Ceylan Ertem, Funda Eryiğit’in de bulunduğu pek çok sanatçı yasağa ve müdahaleye tepki gösterdi.  

Öte yandan 23 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en uzun süreli sivil toplum eylemine yapılan müdahaleyi hiçbir haber kanalı haber yapmazken, oturma eyleminin yasaklanması talimatını veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bayram tatili dönüş trafiği yoğunluğunu helikopterle izlediği görüntülerse bütün haber kanalları tarafından canlı olarak ekrana getirildi. Soylu müdahale edilen eylemin yasaklanmasına dair yaptığı açıklamada ise 700. gösterilerini yapmak istediler, izin vermedik çünkü bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik. Anneliğin terör örgütünce istismar edilmesine, teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık?” diyerek Cumartesi Anneleri’ni hedef gösterdi.