Haftalık sansür gündemi

Sosyal medyada hedef gösterilen müzisyen Gülşen’in tutuklanması, valiliklerden festival ve konser yasakları, erişim engelleri ve Evrensel gazetesinin resmî ilan ve reklam yayımlama hakkının tümden iptali… 22 – 29 Ağustos 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Muğla Valiliği, Milyon Fest Fethiye’yi yasakladı: (23 Ağustos) Muğla Valiliği, Fethiye Belediyesi’nin desteğiyle 1-4 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan Milyon Fest Fethiye’yi iptal etti.

Evrensel gazetesinin resmî ilan ve reklam yayımlama hakkına engel: (24 Ağustos) Basın İlan Kurumu, Evrensel gazetesinin resmî ilan ve reklam yayımlama hakkını tümüyle iptal etti.

Mersin Valiliği’nden İHD konserine engel: (24 Ağustos) Mersin Valiliği, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında yapacağı konseri yasakladı.

Diken’in sansür haberine sansür: (25 Ağustos) Diken gazetesinin bir haberinin sahte mahkeme kararıyla engelletildiğini ifşa ettiği habere mahkeme kararı ile getirilen engeli duyurduğu habere de erişim engeli getirildi.

Evrensel gazetesinin haberine erişim engeli: (25 Ağustos) Aydın’ın Mezeköy köyünde bir JES şirketinin çalışmalarına tepki gösterilmesin diye köye giriş-çıkışları yedi gün boyunca yasaklayan kaymakamla ilgili Evrensel gazetesi haberine erişim engeli getirildi.

Show TV’den Redd grubunun twitine gökkuşağı sansürü: (29 Ağustos) Show TV’deki Bu Sabah adlı sabah programında, müzisyen Gülşen’in tutuklanmasına tepki gösteren Redd grubunun sosyal medya hesabındaki LGBTİQA+ simgesi sansürlendi.

Sosyal medyada hedef gösterilen Gülşen’e gözaltı ve tutuklama kararı: (29 Ağustos) İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müzisyen Gülşen’e konserinde çekilen bir videodaki ifadeleri nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Gözaltı kararının ardından nöbetçi mahkeme 25 Ağustos’ta müzisyenin tutuklanmasına karar verdi. İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesi 29 Ağustos’ta, dosya davaya dönüşene kadar müzisyenin ev hapsinde kalmasına karar verdi.