Bilecik Belediyesi’nin İstanbul Sözleşmesi afişlerine soruşturma açıldı

İçişleri Bakanlığı, Bilecik Belediyesi’nin İstanbul Sözleşmesi hakkında yaptırdığı afişler nedeniyle Belediye Başkanı Semih Şahin ve ilgili belediye görevlileri hakkında soruşturma başlattı


Fotoğraf internethaber.com sitesinden alınmıştır

İçişleri Bakanlığı tarafından; Bilecik Belediyesi’nin yaptırdığı “İstanbul Sözleşmesi Kimden Korur?” başlıklı afişler nedeniyle Belediye Başkanı Semih Şahin ve ilgili belediye görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Evrensel gazetesinin haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından paylaştığı iletisinde; Bilecik Belediyesi’nin yaptırdığı bilboardların toplumun tüm kesimlerine hakaret içerdiğini, öğretmenleri ve polisi zan altında bıraktığını iddia etti. Bilboardların suç duyurusu sonucu kaldırıldığını belirten Bakan Soylu, Bilecik Belediye Başkanı ve ilgili diğer yetkililer hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ŞİDDETE MEYİLLİ HERKESTEN KORUR”

“İstanbul Sözleşmesi Kimden Korur?” başlığını taşıyan afişte şu ifadeler yer alıyordu:

“Eşin, eski eşin veya partnerin şiddetinden, abinin babanın veya diğer aile bireylerinin şiddetinden, işyerinde patronun, okulda öğretmenin, karakolda polisin ya da sokakta, çarşıda veya toplu taşımada tanımadığımız erkeklerin şiddet veya tacizinden kısaca en yakınımızdakilerin şiddetinden korur.”

BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN: “BÜTÜN İNSANLARI ŞİDDETE KARŞI OLMAYA DAVET EDEN BİR METİN”

Belediye Başkanı Şahin, gazetecilerle bir araya gelerek İçişleri Bakanlığı’nın açtığı soruşturmaya dair soruları yanıtladı. Şahin Süleyman Soylu’nun açıklamalarıyla ilgili, “Zaten metnin tamamını okursanız, ‘şiddet her nereden ve kimden geliyorsa bu şiddete karşıyız’ diyor. Öğretmen, polis töhmet altında kalıyor. O zaman bütün evli erkekler de töhmet altında kalıyor. Metni okursanız, töhmet diye bir şey yok. Şiddet uygulayana karşıyım, her nereden ve kimden geliyorsa hala da karşıyım. İstanbul Sözleşmesi, 600 milletvekilimizin onayı ve oybirliği ile geçmiş bir sözleşmedir ve uluslararası niteliği olan sözleşmedir. Her türlü şiddete karşı olan bir sözleşmedir. Ben ideolojik görüşüm olarak, kadına şiddete karşı bir tavır alırım. Eskiden de böyleydi, şimdi de böyle, bundan sonrada her türlü şiddete karşı olmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

“Bakanlık tarafından soruşturma açıldığına dair bir şey gelmedi. Soruşturma açıldığında da cevabını vereceğim. ‘Öğretmen, polis’ diyor, öyle bir şey yok, yazının tamamını okursanız, eski kocası, ağabeyi de diyor. Bütün insanları şiddete karşı olmaya davet eden bir metin. Özellikle, ‘öğretmen’ diyebilir miyim, ben de öğretmenim, annem babam da öğretmen. Mümkün mü böyle bir şeyin olması? Metinden cımbızla iki sözcüğü çekerseniz öyle sonuç çıkar. Metnin tamamını okuyun, şiddet neden, kimden geliyorsa karşıyım.”