Diken’in sansür haberine sansür

Diken gazetesinin bir haberinin sahte mahkeme kararıyla engelletildiğini ifşa ettiği habere mahkeme kararı ile getirilen engeli duyurduğu habere de erişim engeli getirildi


Diken gazetesinin bir haberinin sahte mahkeme kararıyla engelletildiğini ifşa ettiği habere mahkeme kararı ile getirilen engeli duyurduğu habere de erişim engeli getirildi.

Diken bir haberinde; 9 Ağustos 2019’da İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki göl manzaralı ‘Valle Lacus’ villalarının icra yoluyla satılacağını ve villaları yapan Keskin Holding’in sahibi Recep Ercan Keskin’in “gümrük kaçakçılığı” ve “nitelikli yağma” suçlamasıyla gündeme geldiğini, “Keskin Holding’in 30 villası icra yoluyla satılacak” başlıklı haberle duyurdu.  Haber Eylül 2021’de Bakırköy 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nden içerik kaldırma kararıyla erişime engellendi. Kararda ismi geçen hakimin ve katibin başka bir hakimlikte görevli olduğu ve kararın sahte olduğu ortaya çıktı.

Diken konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu ve durumu “Sahte karar göndererek haberleri yayından kaldırmaya çalıştılar” başlıklı haberle duyurdu. İlgili habere dair Gaziantep 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne ait erişim kararı 23 Mayıs 2022’de gazete yetkililerine iletildi. Son olarak bu erişim engelini duyuran Diken gazetesi haberine 24 Ağustos 2022’de Kahramanmaraş Pazarcık Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildiği öğrenildi.