“Gazetecilik suç değildir” yazısına tutuklama

KTÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Berivan Bila sosyal medyada da paylaştığı “Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir” başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek tutuklandı


Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi ve Trabzon Halkevi üyesi Berivan Bila, sosyal medyada paylaştığı “Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir” başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Sendika.org’un haberine göre 28 Temmuz 2017’de sosyal medyada paylaştığı yazı yüzünden “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği iddiasıyla tutuklanan Bila, “80 darbesinin korkunç hikayeleri ile büyümüş, ama daha beterini yaşayan, önce AKP – Cemaat ittifakına sonra ise çatışmasına şahitlik etmiş ve bu çatışmanın meyvesi olan OHAL ve adeta padişah fermanlarını aratmayan KHK’lara maruz kalmış buna rağmen gelecek güzel günlere umut ile bakan üniversiteli sıra arkadaşlarım merhaba baskıların ve diktatörlüğün gölgesi nezaretinde umarım tatiliniz iyi geçiyordur” diye başlayan yazısında, Cumhuriyet davasından bahsediyor, Ahmet Şık’ın savunmaları ile “zulmedenler safına karşı onurlu duruşu ve kılıç gibi kalemi ile biz genç gazetecilere ilham olduğunu” belirtiyor ve yazısını şöyle sonlandırıyor:

“Biz genç gazeteci adayları da aynı cesaretle aynı suçu işlemeye talibiz. Sansüre karşı yaşamları pahasına mücadele veren gazetecilerin mirasının getirdiği bir sorumluluk var üzerimizde biliyoruz. O sorumluluğu en iyi şekilde taşıyan üniversiteliler olacağız. Bugün amfide kantinde, yarın sokak da elimizde kalem, dilimizde birilerinin saltanatının altına dinamit olacak sözler ile yanı başınızdayız. Onur ve cesaret kazanacak, biz kazanacağız!”