Gezi soruşturmasında 16 kişiye müebbet istemi

Aralarında Osman Kavala, Memet Ali Alabora, Pınar Alabora, Meltem Arıkan’ın da bulunduğu 16 şüpheliyle ilgili yürütülen Gezi Parkı soruşturması kapsamında tüm şüphelilerin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması istendi


Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında Osman Kavala, Memet Ali Alabora, Pınar Alabora, Meltem Arıkan ve Çiğdem Mater’in de bulunduğu 16 şüpheliyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede tüm şüphelilerin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması istendi.

Üç bölümden oluşan 657 sayfalık iddianamede Osman Kavala, Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater Utku, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Memet Ali Alabora, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin isimleri yer alıyor.

2013 yılındaki Gezi Parkı olaylarının anlatıldığı iddianamede, şüphelilerin söz konusu olayları 2011 yılından itibaren yönlendirmeye ve başlatmaya çalıştıkları savunuluyor. İddianamede “kalkışma” olarak yorumlanan Gezi Parkı eylemlerinin bu isimler tarafından finanse edildiği ve bu isimlerin organizasyonun “tepe yönetiminde” oldukları belirtiliyor.

Şüphelilerden Yiğit Aksakoğlu ve Osman Kavala’nın halen tutuklu bulunduğu belirtilerek Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Memet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan Hanzade, Hikmet Germiyanoğlu hakkında da yakalama kararı bulunduğu vurgulanıyor.

Kavala ve Aksakoğlu dışındaki diğer şüphelilerin tutuksuz şekilde yargılanacakları da öğrenilen bilgiler arasında.

İddianamede 746 da müşteki yer alıyor. Müştekiler arasında dönemin bakanlar kurulu üyeleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.